list motywacyjny
Zagadnienia rynku pracy

Po co pisać list motywacyjny i jak to zrobić właściwie?

Będzie musiał wysłać dziesiątki lub nawet setki CV, zanim ktoś się do ciebie się odezwie i zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną. Warto dołożyć wszelkich starań do tego, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie upragnionej posady. Niezwykle pomocny okazuje się być list motywacyjny. W kilkunastu zdaniach możesz zawrzeć najważniejsze informacje o sobie, z których jasno wynikać będzie to, dlaczego to właśnie ty jesteś idealną osobą na aplikowane stanowisko pracy. Każdy pracodawca liczy na korzyści, dlatego trzeba mu je przedstawić właśnie za pomocą treści listu motywacyjnego

Czy wiesz, czym jest list motywacyjny i jak go napisać? 

W liście motywacyjnym chodzi o to, aby przekonać drugą stronę o swoich zaletach i zachęcić ją do zainteresowania się tobą jako kandydatem. Może dotyczyć to nie tylko ubiegania się o konkretną posadę, ale też awansu. Samo CV może okazać się niewystarczające do tego, aby przekonać do siebie rekrutera czy potencjalnego pracodawcę. Warto wobec tego zwiększyć siłę swojego przekazu i napisać list motywacyjny językiem korzyści. Oczywiście wszystkie zamieszczone w dokumencie informacje muszą być w pełni zgodne z prawdą, nie można tam wypisywać czegokolwiek. Wszelkie niezgodności łatwo będzie zidentyfikować, przez co możesz praktycznie zapomnieć o zatrudnieniu. Nie chodzi o napisanie eseju o swoich atutach, ale o skupienie się na wymaganiach podanych w ogłoszeniu o pracę i stworzenie treści mieszczącej się na pojedynczej stronie kartki w formacie A4. Zachować trzeba czytelność i przejrzystość, profesjonalizm. 

List motywacyjny jest jak narzędzie do autopromocji, które ma służyć przekonaniu rekrutera do ciebie. Jeśli dobrze wypadniesz przed potencjalnym pracodawcą i zaciekawisz go, twoje szanse na podjęcie współpracy zdecydowanie wzrosną. Za pomocą dobrze napisanego listu motywacyjnego możesz skutecznie przebić się przez konkurencję, wyróżnić na tle pozostałych kandydatów. Istotne będzie to, żeby nie pisać szablonowo i w oklepany sposób, ale pokazać swoją indywidualność, oryginalność.

Możesz również polubić…