podatki
Porady finansowe

Co warto wiedzieć o podatku od darowizny?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że różnego rodzaju miłe niespodzianki takie podarowanie samochodu czy dofinansowanie mieszkania mają swoje konsekwencje. Należy mieć świadomość, że darowizna jest obciążona określonymi zobowiązaniami wobec urzędu skarbowego. Rekomendowane jest zatem jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o skorzystaniu z darowizny bardzo dokładne zapoznanie się z zasadami regulującymi podatek od darowizny.

Czym jest podatek od darowizny?

Darowiznę należy rozumieć jako przekazanie własnych rzeczy czy pieniędzy komuś innemu. Z kolei w kodeksie cywilnym pojęcie to jest definiowane jako zobowiązanie się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że podatnikami omawianego podatku od darowizny będą osoby fizyczne, które na podstawie umowy prawa cywilnego stały się posiadaczami nie tylko pieniędzy, ale również rzeczy kosztem majątku osoby, która ich obdarowała.

Darowizna pieniężna

Nie wszyscy mają świadomość, że darowizna pieniężna obejmuje kilka form jeżeli chodzi o przekazywanie środków pieniężnych. Warto bowiem wiedzieć, że omawiane podzielenie się majątkiem można zrealizować nie tylko gotówką, ale również przelewem bankowym, monetami kolekcjonerskimi czy prawem do lokaty.

Godnym uwagi jest również fakt, że darowizna pieniężna przekazywana najbliższym krewnym będzie zwolniona z podatku do kwoty 9 637 zł. Oczywiście należy przy tym pamiętać, aby zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego, musi ona być również odpowiednio udokumentowana dowodem przekazania środków na rachunek obdarowanego.

Występują również przypadki, gdzie darowizna pieniężna będzie trafiała do osób trzecich.  Warto pamiętać, aby wszystko było zgodne z prawem, dlatego w umowie koniecznie musi być zaznaczony fakt, że darowizna pieniężna trafi bezpośrednio na konto dewelopera (u którego np. córka będzie kupowała mieszkanie), a nie córki.

Podatek od darowizny mieszkania

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że darowizna mieszkania musi być przede wszystkim potwierdzona właściwym aktem notarialnym. Jest to bowiem pewnego rodzaju udogodnienie, dzięki któremu dany notariusz zadba o zgłoszenie darowizny mieszkania do urzędu skarbowego. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że osoby będące w pierwszej grupie podatkowej nie muszą płacić podatku od nieruchomości, nie ma znaczenia jej wartość.

Możesz również polubić…