rezygnacja z pracy
Zagadnienia rynku pracy

Na czym polega wypowiedzenie umowy o pracę?

W życiu prawie każdego pracownika przychodzi taki moment, że postanawiamy zrezygnować z obecnej pracy na rzecz innej. Wiąże się to najczęściej z wypaleniem zawodowym, lepszymi warunkami zatrudnienia w innej firmie ( i nie mamy tu na myśli wyłącznie aspektu finansowego) a także sporadycznie ze zmianą miejsca zamieszkania.

Co to takiego wypowiedzenie umowy o pracę?

Jednym ze sposobów formalnych rozwiązania umowy jest jej wypowiedzenie, ma ono postać pisemnego wniosku podpisanego własnoręcznie i przedłożonego bezpośrednio przełożonemu; sprawdź przykład gotowego wzoru udostępniony na tej stronie: https://kapitalni.org/pl/artykuly/jak-zlozyc-wypowiedzenie-umowy-o-prace-sprawdz-gotowy-wzor,73,404

Wniosek wypowiedzenia umowy to tak naprawdę oświadczenie pracownika lub pracodawcy, mające na celu zakończenie stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia. Istotnym jest, że wniosek ten jest aktem jednostronnym, nie musi być więc akceptowany przed drugą stronę.

Długość okresu wypowiedzenia umowy

W zależności od tego jaką umową jesteśmy na daną chwilę związani obowiązują nas różne okresy wypowiedzenia. W przypadku umów na okres próbny możemy liczyć na maksymalnie 2 tygodniowy okres próbny. Z kolei przy umowach określonych i nieokreślonych całościowy okres wypowiedzenia może wynieść maksymalnie 3 miesiące.

Podstawa prawna okresów wypowiedzenia umowy

22 Lutego 2016 roku weszły w życie zmiany w Kodeksie Pracy. Zmiany dotyczyły między innymi pewnych ustaleń dotyczących wypowiedzenia umowy o pracę. Obecne przepisy jasno określają, że okres wypowiedzenia w pierwszej kolejności jest zależny od rodzaju umowy ( mowa tu o umowie na okres próbny, umowie na czas określony i umowie na czas nieokreślony) w następnej kolejności od długości stażu. Te dwie wytyczne określają dokładny czas jaki musimy przepracować na okresie wypowiedzenia.

Umowa na okres próbny a okres wypowiedzenia

Najkrótszy okres wypowiedzenia dotyczy osób najkrócej zatrudnionych, zwłaszcza tych na okresie próbnym. Dla osób które nie przepracowały pełnych dwóch tygodni okres ten wynosi 3 dni robocze, z kolei pracowników ze stażem od 2 tygodni do 3 miesięcy dotyczy 1 tygodniowy okres wypowiedzenia, a dla pozostałych są to pełne dwa tygodnie.

Umowa na czas określony i nieokreślony a okres wypowiedzenia

W przypadku pracowników którzy pomyślnie przepracowali okres próbny, przysługują 2 tygodnie okresu wypowiedzenia – dla stażu krótszego niż 6 miesięcy, 1 pełny miesiąc dla pracowników zatrudnionych w przedziale od 6 miesięcy do lat 3, oraz 3 miesiące, gdy pracownik jest zatrudniony przeszło 3 lata.

Dlaczego tak ważny jest okres wypowiedzenia?

Okresy wypowiedzenia zawarte w Kodeksie Pracy chronią dwie strony umowy. W życiu zawodowym zdarzają się różne sytuacje, dlatego każde rozwiązanie stosunku pracy ubezpiecza po równo jego dwie strony. Pracownik, który otrzymał takie pismo nie zostaje nagle bez środków do życia – ma czas na znalezienie sobie nowego źródła dochodu, z kolei pracodawca tracąc wykwalifikowanego pracownika ma czas, aby zatrudnić i wdrożyć zupełnie nową osobę w swoją strukturę organizacji.

Możesz również polubić…