podanie o prace
Zagadnienia rynku pracy

Dlaczego warto napisać podanie o pracę?

Nie ma chyba lepszego sposobu na pokazanie potencjalnemu pracodawcy, że jest się zainteresowanym podjęciem pracy w jego firmie, niż napisanie takiego podania o pracę – https://kapitalni.org/pl/artykuly/podanie-o-przyjecie-do-pracy-gotowy-wzor,73,541. Jest to bardzo niedoceniany dokument rekrutacyjny, który znacznie potrafi zwiększyć szanse na zatrudnienie, oczywiście pod warunkiem, że jest poprawnie napisany. Bardzo dużo osób myli podanie o pracę z listem motywacyjnym, tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są to dwa zupełnie różne dokumenty.

Jaka jest rola podania o pracę?

Podanie o pracę to dokument, który ma za zadanie pokazać potencjalnemu pracodawcy zaangażowanie i chęć do pracy, nawet jeśli nie posiada się do tego odpowiedniego doświadczenia. Nie jest odpowiedzią na zamieszczone ogłoszenie o pracy, ale samodzielną inicjatywą kandydata zainteresowanego podjęciem pracy w przedsiębiorstwie, które obecnie nie prowadzi rekrutacji.

Przed napisaniem podania o pracę, trzeba mieć upatrzone konkretne stanowisko i w piśmie jasno wskazać, że chce się na nie aplikować. Jest to bardzo częsta praktyka na rynku pracy, ponieważ firmy bardzo często prowadzą bazę danych osób, które wysłały do nich podania jeszcze przed rozpoczęciem procesu rekrutacji. Później, w przypadku poszukiwania pracownika, osoby będące w bazie danych mają większe szanse na zatrudnienie.

Jak prawidłowo napisać podanie o pracę?

Trzeba mieć świadomość, że podanie o pracę jest dokumentem dość krótkim, ale utrzymanym w bardzo oficjalnym stylu. Uznaje się, że jego objętość nie powinna przekraczać 3/4 strony A4. Warto pamiętać o tym, by treść podania nie zawierała absolutnie żadnych błędów, a tekst został sformatowany w sposób czytelny i przejrzysty. W ten sposób daje się zdać potencjalnemu pracodawcy, że jest się osobą zorganizowaną i kompetentną.

Jeśli chodzi o elementy, jakie powinny znaleźć się w podaniu o pracę, to są to: imię, nazwisko oraz dane kontaktowe kandydata do pracy, data i miejscowość napisania pisma, dane firmy, do której składa się podanie, tytuł i treść podania oraz podpis i informacje o ewentualnych załącznikach.

Pisząc podanie o pracę, warto zrobić wszystko, by zainteresować jego treścią potencjalnego pracodawcę. Trzeba mieć świadomość tego, że w ciągu miesiąca w jego ręce trafia cała masa takich dokumentów, więc najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie sposobu na to, by wyróżnić się spośród nich. W podaniu o pracę należy wskazać konkretne stanowisko, na jakie chce się aplikować, zamieścić informacje o swoich kwalifikacjach i doświadczeniu oraz bardzo dobrze umotywować swoją kandydaturę. Należy jasno i przejrzyście wskazać pracodawcy argumenty oraz korzyści, jakie będą się wiązać z zatrudnieniem autora podania o pracę. Do podania można dołączyć CV oraz list motywacyjny.

Podanie o pracę bardzo często jest bardzo niedoceniane na rynku rekrutacyjnym. Tymczasem jest ona bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, w którym zależy na podjęciu pracy na konkretnym stanowisku, wybranym przez siebie. Nawet jeśli dana firma nie prowadzi w tym czasie rekrutacji, to wysyłając podanie o pracę, można dać znać, że w przypadku zapotrzebowania na pracownika, jest się gotowym do podjęcia zatrudnienia.

Możesz również polubić…