Ostatnie komentarze

  Archiwum strony

  Czy banki polubiły księgi wieczyste online?

  Sektor bankowy jako jeden z pierwszych zaczął istnieć na polu cyfryzacji gospodarki. Dziś już przecież niewiele osób pamięta, iż obsługa konta, sprawdzenie salda czy zlecenie przelewu wymagało kiedyś osobistej wizyty w banku. Tylko w ten sposób można było zarządzać finansami w przedsiębiorstwie. Banki jako jedne z pierwszych dostrzegły korzyści wynikające z zastosowania łączy internetowych dla przedsiębiorstw.

  Jakie usługi bankowe dziś możemy załatwiać online?

  Dzisiejsza bankowość jest już bardzo mocno unowocześniona i korzysta z najnowszych zdobyczy techniki. Dziś już nie ma najmniejszego problemu z założeniem konta bankowego, jego obsługą, złożeniem wniosku o kartę kredytową, czy wręcz uzyskaniem kredytu bankowego. Wszystkie te czynności obecnie nie wymagają naszego osobistego stawiennictwa, załatwimy je online. To niesamowita oszczędność czasu i pieniędzy, zarówno dla nas, jak i dla sektora bankowego.

  Czy kredyt hipoteczny też uzyskamy online?

  Na tym polu też technologia nas bardzo mocno wspomogła. Złożenie wniosku czy też dostarczenie dokumentów również odbywa się online. Informacje o tym, jak sprawdzić księgę wieczystą w internecie są już swobodnie dostępne, a jest to niezbędny dokument do kredytu hipotecznego. Jednak nie wszystkie czynności załatwimy bez wychodzenia z domu. O ile księgi wieczyste online są dostępne, o tyle odnosi się to tylko do pozyskania odpisu czy sprawdzenia informacji. Sama zmiana w księdze (na przykład związana z wpisem hipoteki), wymaga naszego zaangażowania. Księgi wieczyste prowadzone są jako dokument sądowy i każda zmiana wymaga, by jej podstawą był akt notarialny. Stąd też na chwilę obecną nie ma możliwości, by załatwić to online. Co nie znaczy, że w przyszłości takie rozwiązanie nie będzie stosowane.

  Czy zatem obecna formuła ksiąg wieczystych online jest korzystna dla banków?

  Jak najbardziej tak, przecież już obecnie oszczędzamy czas, nie mając konieczności osobistego stawiania się w sądzie, by pozyskać odpis z księgi wieczystej. Jeszcze kilkanaście lat temu takiej możliwości nie było. Obecne rozwiązanie przyczyniło się zatem do znacznego przyspieszenia i uproszczenia procedur bankowych. Ma to też niebagatelny wpływ na koszty związane z pozyskaniem kredytu hipotecznego.

  Fakt, iż księgi wieczyste są obecnie dostępne online, bardzo dobrze wpływa na rozwój gospodarczy. Przecież tam, gdzie istnieje szybki przepływ informacji, zawsze następuje szybszy rozwój. Aktualna informacja jest dla takich procesów bezcenna, a tylko dzięki dostępności online jej pozyskanie może być proste.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *